Jak nie marnować jedzenia?

Wyrzucanie jedzenia nigdy nie było w dobrym tonie, ale ostatnio pytanie to pada coraz częściej – ma ono wymiar nie tylko finansowy, ale i etyczny (związany między innymi z ekologią). Popularna jest idea „zero waste” mająca między innymi na celu szerzenie szanowania jedzenia. O ile na skalę jednostkową, rodzinną jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie zakupy zrobić i ile, żeby jak najmniej z nich (albo najlepiej w ogóle) nie trafiło do kosza, o tyle w przypadku lokali zbiorowego żywienia, takich jak restauracje, problem jest trudniejszy do rozwiązania. Trudno przecież przewidzieć liczbę gości, a tym samych wydanych potraw oraz ich rodzajów. W przypadku żywienia zbiorowego ograniczenie marnowania jedzenia wiąże się z odpowiednim jego przechowywaniem.

SCHŁADZARKI SZOKOWE – OPTYMALNE PRZECHOWYWANIE DAŃ

Urządzenia o tej nazwie to nic innego jak po prostu schładzarki przeznaczona do natychmiastowego schładzania dań. Schładzarki szokowe potrafią obniżyć temperaturę przygotowanych dań w ekspresowym czasie z +70°C do +3°C. Przygotowanie w restauracjach zbyt dużej liczby potraw nie skutkuje ich popsuciem się, a tym samym – wyrzuceniem. Co daje tak szybkie schładzanie? Po prostu dzięki takiemu działaniu schładzarek szokowych w potrawach nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy.

NADAL SMACZNIE

Wiadomo, że jedzenie w restauracji musi być świeże i najlepiej, gdy jest przygotowane „na gorąco” – zapewnia to głębię smaku potrawy. Jednak używając schładzarek szokowych, właściciele lokali gastronomicznych nie muszą martwić się o to, że serwowane przez nich jedzenie w wyniku szybkiego schładzania straci na walorach smakowych czy estetycznych. Jest ono w tak dobrej formie jak bezpośrednio po przygotowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *