Kawa – nie tylko o poranku

„Mała czarna”, espresso, cappuccino, macchiato, czyli każdemu według gustu. Niewątpliwie kawa w każdym wydaniu ma niezastąpione walory, które doceniają nie tylko jej koneserzy. Dla niektórych kawa to po prostu codzienny napój, którego picie ma po sprawiać przyjemność, pobudzać, a nawet wprawiać z doby nastrój. Kawę można pić w zaciszu domowym, kawiarni, restauracji i właściwie o każdej porze dnia (w zależności o sposobu przygotowania i doboru ziaren może być ona bardziej lub mniej pobudzająca). Ostatnio dużą popularnością cieszy się różnego rodzaju kawa na wynos. Wiele lokali gastronomicznych, dzięki wyposażeniu w kolbowe ekspresy do kawy, jest w stanie bardzo szybko przygotować kawę, która np. będzie nam towarzyszyć w drodze na uczelnię czy też do pracy. Widok osób trzymających w ręku kubek z kawą na ulicy już nikogo nie dziwi.

KOLBOWY EKSPRES – PRZYJACIEL KAWY

Samo parzenie dobrej aromatycznej kawy od zawsze było docenianą sztuką, współcześnie wiele restauracji, kawiarni czy sklepów z kawą zatrudnia wykwalifikowanych baristów, którzy na nasze życzenie dzięki użyciu np. kolbowych ekspresów do kawy potrafią wyczarować prawdziwy napój bogów. Miedziany tygielek z długą rączką o nazwie dżezwie do parzenia kawy po turecku odszedł już właściwie w niepamięć. Współcześnie coraz więcej smakoszy napoju z kofeiną zaopatruje się w kolbowe ekspresy do kawy. Za pomocą tego urządzenia można przyrządzić prawdziwe kawowe czary i podarować sobie więcej niż odrobinę przyjemności.

KAWA, NA ZDROWIE!

Wpływ kawy na zdrowie człowieka zależy właściwie od jego indywidualnych skłonności i predyspozycji. Niektóre osoby czują się źle po wypiciu nawet jednej filiżanki kawy, a innym nie przeszkadza dzienna dawka w postaci 3–4 porcji. Kawa przyspiesza u większości jej smakoszy proces trawienia i przyswajania pożywienia. Jeżeli natomiast musimy brać jakieś leki, nie należy popijać ich kawą, a nawet trzeba odczekać trochę czasu, zanim po aromatycznym napoju przyjmie się dawkę leków (np. antydepresantów czy medykamentów na tarczycę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *