Kielichy w górę!

Imprezowe menu z różnych okazji obejmuje nie tylko posiłki, ale także alkohole. Są one przeważnie dobierane do rodzaju serwowanych dań oraz gustów gości (jeśli oczywiście je znamy). Równie ważnym aspektem zorganizowania imprezy jest także dobór odpowiedniej zastawy, naczyń oraz sztućców. Czasami najwięcej problemów nastręczają kieliszki szklane dopasowane do rodzaju serwowanych alkoholi. Dzieje się tak dlatego, że wybór określonych kieliszków ze szkła jest podyktowany rodzajem pitego alkoholu.

KIELISZKI SZKLANE – RODZAJE

Odpowiednio dobrany kieliszek dzięki swojemu kształtowi pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury trunku (także dzięki odpowiedniemu trzymaniu naczynia) oraz rozkoszowanie się smakiem i aromatem napoju. Kieliszki szklane różnią się od siebie formą oraz grubością szkła. Oto lista najczęściej spotykanych i używanych rodzajów kieliszków oraz ich przeznaczenie:

  • kieliszki do wina białego – są na wysokiej nóżce, a ich czasza przypomina kształtem główkę tulipana i lekko zwęża się ku górze
  • kieliszki do wina czerwonego – również na wysokiej nóżce, nieco masywniejsze, o czaszy rozszerzającej się ku górze (nie jest to przypadek, taki kształt pozwala delektować się zazwyczaj intensywnym bukietem zapachowym trunku)
  • kieliszki do wina musującego – pozwalają na efektowne wzniesienie toastu; są na wysokiej nóżce, a ich czasza jest dość wąska i dość długa, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się „bąbelkami”
  • kieliszki do koniaku – są na krótkiej nóżce i mają charakterystyczną szeroką czaszę – oczywiście nie jest to przypadek, taki kształt pozwala na odpowiednie trzymanie trunku (i odpowiednie delikatne wprawienie go w ruch), dzięki czemu ulega on delikatnemu podgrzaniu przez co uwalnia się aromat koniaku
  • kieliszki do whisky – choć trafniej nazwać to naczynia szklankami o grubym dnie
  • kieliszki do wódki – w związku ze specyfiką picia tego alkoholu (bez delektowania się) kieliszki są małe: do wódek czystych przeznaczone są te proste i wąskie bez nóżek, a do tych kolorowych – kieliszki szklane na nóżkach.

Ponieważ na naszych stołach gości coraz więcej alkoholi, koktajli i drinków z różnych części świata, popularnością cieszą się także kieliszki szklane przeznaczone np. do margarity czy też grappy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *