Kawa – nie tylko o poranku

„Mała czarna”, espresso, cappuccino, macchiato, czyli każdemu według gustu. Niewątpliwie kawa w każdym wydaniu ma niezastąpione walory, które doceniają nie tylko jej koneserzy. Dla niektórych kawa to po prostu codzienny napój, którego picie ma po sprawiać przyjemność, pobudzać, a nawet wprawiać z doby nastrój. Kawę można pić w zaciszu domowym, kawiarni, restauracji i właściwie o każdej porze dnia (w zależności o sposobu przygotowania i doboru ziaren może być ona bardziej lub mniej pobudzająca). Ostatnio dużą popularnością cieszy się różnego rodzaju kawa na wynos. Wiele lokali gastronomicznych, dzięki wyposażeniu w kolbowe ekspresy do kawy, jest w stanie bardzo szybko przygotować kawę, która np. będzie nam towarzyszyć w drodze na uczelnię czy też do pracy. Widok osób trzymających w ręku kubek z kawą na ulicy już nikogo nie dziwi.

KOLBOWY EKSPRES – PRZYJACIEL KAWY

Samo parzenie dobrej aromatycznej kawy od zawsze było docenianą sztuką, współcześnie wiele restauracji, kawiarni czy sklepów z kawą zatrudnia wykwalifikowanych baristów, którzy na nasze życzenie dzięki użyciu np. kolbowych ekspresów do kawy potrafią wyczarować prawdziwy napój bogów. Miedziany tygielek z długą rączką o nazwie dżezwie do parzenia kawy po turecku odszedł już właściwie w niepamięć. Współcześnie coraz więcej smakoszy napoju z kofeiną zaopatruje się w kolbowe ekspresy do kawy. Za pomocą tego urządzenia można przyrządzić prawdziwe kawowe czary i podarować sobie więcej niż odrobinę przyjemności.

KAWA, NA ZDROWIE!

Wpływ kawy na zdrowie człowieka zależy właściwie od jego indywidualnych skłonności i predyspozycji. Niektóre osoby czują się źle po wypiciu nawet jednej filiżanki kawy, a innym nie przeszkadza dzienna dawka w postaci 3–4 porcji. Kawa przyspiesza u większości jej smakoszy proces trawienia i przyswajania pożywienia. Jeżeli natomiast musimy brać jakieś leki, nie należy popijać ich kawą, a nawet trzeba odczekać trochę czasu, zanim po aromatycznym napoju przyjmie się dawkę leków (np. antydepresantów czy medykamentów na tarczycę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *